Anestezi Muayenesi
20 Temmuz 2024

Anestezi Muayenesi


Bir kişinin hayatı boyunca herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle ameliyat geçirme olasılığı düşündüğümüzden daha yüksek olabilir.

Ameliyat kararı alındığında, doğal olarak hem cerrahi hem de anestezi süreci hakkında bilgi sahibi olmak istenir. Bu süreçte hasta, başına neler gelebileceğini araştırır, yaşanmış öyküleri dinler, kitaplardan veya internetten bilgi edinir ve hatta doktor doktor dolaşabilir.

Bu süreçte yaşanan stres, korku ve endişe duyguları, hastayı hem ruhsal hem de fiziksel açıdan olumsuz etkileyebilir.

Anestezi Doktoru ile İlk Karşılaşma

Anestezi doktoru ile ilk karşılaşma genellikle ameliyat sabahı olur. Ancak ameliyat kararı verildikten sonra anestezist ile yapılacak bir görüşme, birçok sorunun cevabını verebilir.

Anestezi doktorlarının en önemli görevlerinden biri, hastanın endişelerini gidermek ve sorularını yanıtlamak kadar, ameliyatta uygulanacak en uygun anestezi yöntemini belirlemektir.

Anestezi Uygulamalarının Değişkenliği

Anestezi uygulamaları, hastanın kendisine ve geçireceği cerrahinin özelliğine bağlı olarak değişir. Çocuk hastaya yaklaşım, 60 yaşın üstü bir hastadan farklılık gösterir. Yapılan muayene, öncelik arz eden sorular, seçilen ilaçlar ve anestezi uygulaması değişecektir.

Ameliyathanedeki hazırlıklar da buna bağlı olarak değişir. Bu nedenle hastanın daha önceden değerlendirilmesi büyük önem taşır.

Anestezi Doktorunun Rolü

Anestezi doktoru, hastası ile yapacağı görüşmede onun fiziksel ve psikolojik durumunu belirler. En uygun anestezi yöntemini (genel veya bölgesel) anlatır, hastayı bilgilendirir ve sorularını yanıtlar.

Anestezi Değerlendirmesi

Anestezi doktorunun hastanın sağlık durumu ile ilgili yapacağı değerlendirmeler şunları içerir:

  • Hastanın genel sağlık durumu ve varsa mevcut hastalıkları hakkında bilgi.
  • Alerji durumu ve ilaç alerjileri.
  • İlaç, sigara, alkol kullanımı ve diğer alışkanlıklar.
  • Daha önce geçirdiği ameliyatlar ve bu ameliyatlar sırasında kullanılan cerrahi yöntem ve anestezi tekniği hakkında bilgi.

Hastanın güvenliği için ameliyat öncesi mevcut hastalıklar gözden geçirilir, ameliyata engel teşkil edip etmedikleri tartışılır, tedaviler yeniden düzenlenir ve gerekli konsültasyonlar istenebilir.

Alerji ve Anestezi

İlaç alerjilerinin bilinmesi, bu ilaçların ameliyat sırasında kullanılmasını ve olası bir alerjiye bağlı gelişebilecek sorunları önler. Yanlış bilinen bir konu da anestezi testidir. Anestezi ilaçlarına karşı alerji olup olmadığını belirleyen böyle bir test yoktur. Alerji konusu iletilmeli ve durum değerlendirmesi anestezi uzmanına bırakılmalıdır.

İlaç Kullanımı ve Anestezi

Kullanılmakta olan bazı ilaçlar, kanamaya eğilimi artırarak istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu nedenle kullanılan ilaçların bilinmesi ve gerekirse ameliyattan önce anestezi doktoru kontrolünde kesilmesi önemlidir.

Sigara Kullanımı ve Anestezi

Sigara kullanımı olan hastaya ameliyat öncesi uygulanacak solunum terapisi, ameliyat sonrası hastanın çok daha konforlu uyanmasını sağlayacaktır.

Ameliyat ve Anestezi Tecrübeleri

Hastanın daha önce yaşadığı ameliyat ve anestezi tecrübelerinin bilinmesi, yaşanılan zorlukların tekrar etme riskine karşı hazırlıklı olmayı sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anestezi Yöntem ve Uygulamalar

Anestezi Yöntem ve Uygulamalar

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Epidural Anestezi ve Yan Etkileri

Epidural Anestezi ve Yan Etkileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel Anestezi Ne Kadar Güvenilir?

Genel Anestezi Ne Kadar Güvenilir?

Genel Anestezi Nedir?

Genel Anestezi Nedir?

Spinal Anestezi Özellikleri

Spinal Anestezi Özellikleri