Anestezi Teknisyeni Görevleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Anestezi Teknisyeni Görevleri ve Özellikleri

Anestezi Teknisyeni

Anestezi teknisyeni, hastaların cerrahi operasyonlar sırasında ağrıya duyarsız hale getirilmesi ve uyutulması işlemlerinde anestezi uzmanlarına yardımcı olan sağlık profesyonelleridir. Anesteziyi oluşturan maddelere anestezikler, bu uzmanlık alanına ise anesteziyoloji denir. Anestezi, duyumsama yokluğu ve geçici bilinç kaybıyla birlikte duyu merkezlerinin geçici olarak ortadan kalkması durumudur. Anestezi teknisyenleri, hastaların uyutulmasıyla ilgili tıbbi prosedürleri hekimin gözetiminde uygular. Tüm cerrahi vakaların anesteziyle ilgili işlemlerini yürütürler. Hastaların genel sağlık durumlarını inceler, yaş, cinsiyet, kilo ve yapısal durumlarına göre anestezi uygular ve hastayı ameliyata hazırlar. Ameliyat sırasında hastanın hayati fonksiyonlarını sürekli olarak izler ve komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder.

Hastanın uyandırılması sırasında dikkatli ve nazik bir yaklaşım sergiler ve genel sağlık durumunu kontrol ederler. Tıbbi yöntemler dahilinde gerekli olan işlemleri titizlikle yerine getirirler. Anestezi teknikeri olmak isteyen kişilerin eli ve parmaklarıyla iyi derecede beceriye sahip olması, uzun süre ayakta kalmalarına engel teşkil edecek bedensel bir engelinin bulunmaması, görme yetilerinin tam olması, titiz, hızlı karar verebilen, dikkatli ve sorumluluk alabilecek yapıda olmaları gereklidir. Anestezi teknisyenleri devlet hastaneleri, özel hastaneler, doğumevleri, üniversiteler ve özel kliniklerde çalışabilirler. Sağlık meslek liselerinin dört yıllık "Anestezi Teknisyenliği" bölümünden mezun olanlar "Anestezi Teknisyeni" unvanını almaktadırlar. Anestezi uygulamalarında kullanılan araç ve gereçler arasında anestezi cihazı, laringoskop, endotrakeal tüp, anestezi ilaçları, oksijen, azot protoksit, halotan, forane, sevorane, maske, airway ve aspiratör bulunmaktadır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası, hastanın ameliyathaneden yoğun bakım ünitesine usulüne uygun olarak naklini sağlar. Hastayı yoğun bakım ünitesi hemşiresine teslim eder. Oksijen ve azot protoksit bombalarının kontrolünü yapar. Anestezi cihazında oluşabilecek arızaları, anestezik maddeleri ve gerekli yardımcı ilaçların eksikliklerini anestezi uzmanına zamanında bildirir. Ameliyat edilecek hastayı bir gün öncesinden muayene eder ve dosyalarını inceler. Anestezi ve ameliyat açısından eksiklikleri varsa gerekli tetkikleri yaptırır. Eğer bir sorunla karşılaşırsa operatörlere hemen bilgi verir.

Anestezi Teknisyeninde Gereken Özellikler

Bir anestezi teknisyeninin sahip olması gereken özellikler şunlardır:

  • Göz-el koordinasyonu gelişmiş olmalıdır.
  • Fen bilimlerine, özellikle kimya ve biyolojiye ilgi duymalıdır.
  • İnsanlarla iş birliği içinde çalışmayı seven biri olmalıdır.
  • Bedensel olarak güçlü ve dayanıklı olmalıdır.
  • Söylenen ya da yazılan talimatları anlayıp uygulayabilmelidir.
  • Göz sağlığı yerinde olmalıdır.
  • Dikkatli, sorumlu ve tedbirli olmalıdır.
  • Güler yüzlü ve sabırlı olmalıdır.

Anestezi Teknisyeni ve Eğitim Süreci

Anestezi teknisyeni eğitimi, iki yıllık ön lisans programını kapsar. Eğitim sürecinde öğrenciler anesteziyoloji, özel tedavi yöntemleri, farmakoloji, fizyoloji, anatomi ve biyoloji gibi dersler almaktadırlar. Eğitim esnasında ve bitiminde staj yaparlar ve tez çalışması hazırlarlar. Anestezi bölümünü başarıyla tamamlayanlar ön lisans diploması ve "Anestezi Teknikeri" unvanını alırlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

sibel

11 Mayıs 2024 Cumartesi

bende lise son öğrencisiyim duyduğum kadarıyla maaşı iyi olan bir meslek Melisac;ım en az yani minimum 3 4 arası

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Melisacığım,

Evet, maaş konusunda haklısın. Ancak unutma ki her meslekte olduğu gibi burada da deneyim ve uzmanlık maaş üzerinde büyük bir etkiye sahip. Kendini geliştirirsen ve alanında uzmanlaşırsan, çok daha iyi kazançlar elde edebilirsin. Başarılar dilerim!

soru

melisa

08 Nisan 2024 Pazartesi

lisede hangi bölümü seçmem lazım ve ne kadar maaş alıyorlar söylermisiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Melisa Hanım, hangi bölümü seçmeniz gerektiği konusunda öncelikle ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurmanız önemli. Mesleklerin maaşları ise sektöre, deneyime ve konuma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, mühendislik, tıp ve hukuk gibi alanlarda genellikle daha yüksek maaşlar alınırken, sanatsal ve sosyal bilimler alanlarında maaşlar değişkenlik gösterebilir. Kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz ve mutlu olacağınız bir mesleği seçmek, uzun vadede daha tatmin edici olabilir.

2. Cevap
cevap

Admin

Melisa hanım, hangi bölümü seçeceğiniz, ilgi alanlarınıza, yeteneklerinize ve gelecekte yapmak istediğiniz mesleğe bağlı olarak değişir. Örneğin, sayısal derslerde başarılıysanz, Mühendislik veya Tıp gibi alanlara yönelebilirsiniz. Eğer sosyal bilimlere ilginiz varsa, Hukuk veya Psikoloji gibi bölümler sizin için uygun olabilir. Maaşlar ise seçeceğiniz mesleğe, çalıştığınız sektöre ve deneyiminize göre değişiklik gösterir. Örneğin, yeni mezun bir mühendis ile deneyimli bir doktorun maaşları farklı olacaktır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için rehber öğretmeninizden veya meslek danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

3. Cevap
cevap

İlenç

Melisa Hanım, Anestezi teknisyenleri, herhangi bir üniversite gerektirmeden direk mesleğe geçebileceğiniz bir bölümdür. Ancak ülkemizde teknisyenler uzmanlara göre daha düşük maaşlarla çalışmaktadır. Bu nedenle üniversite bölümlerini tercih ederek anestezi uzmanı olmanız hem daha rahat iş imkanları hem de daha çok maaş alabilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca uzmanların iş imkanları daha da kolaydır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Bölgesel Anestezi

Bölgesel Anestezi

Anestezi Muayenesi

Anestezi Muayenesi

Anestezik Mortalite ve Morbidite Nedenleri

Anestezik Mortalite ve Morbidite Nedenleri