Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?
20 Temmuz 2024

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi, hastanın bilincini tamamen kaybettiği ve ameliyat sırasında ağrı hissetmediği bir durumdur. Modern tıpta, genel anestezi genellikle damardan verilen ilaçlar ile uygulanır ve bu süreç anestezi uzmanı ve teknisyenlerinin kontrolünde gerçekleştirilir.

Anesteziye Hazırlık

Anesteziye başlamadan önce, hastanın damar yolu açılır ve sıvı verilmeye başlanır. Göğüs üzerine yerleştirilen transducerler yardımıyla sürekli olarak kalp elektrosu çekilir ve monitörde izlenir. Diğer kola tansiyon aleti bağlanırken, parmak ucuna kandaki oksijen miktarını ölçen bir cihaz takılır.

Anestezi Uygulaması

Anestezi uzmanı ve teknisyeni gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra, ağız ve burnu kapatan bir maske yardımıyla hastaya %100 oksijen solutulur. Ardından, serum setinden merkezi sinir sistemini bloke eden anestezik ilaç enjekte edilir. Bu aşamada hasta birkaç saniye içinde uyku durumuna geçer.

Anestezi İndüksiyonu ve Entübasyon

Anestezi indüksiyonu adı verilen bu aşamadan sonra, hastanın ağzından soluk borusuna endotrakeal tüp yerleştirilir. Entübasyon adı verilen bu işlem tamamlandıktan sonra, hastanın solunumu tamamen anestezi uzmanının kontrolü altına geçer. Anestezi cihazı tarafından tüm ameliyat boyunca hastaya oksijen ve anesteziyi sağlayan gazlar solutulur.

Ameliyat Sırasında Anestezi Yönetimi

Ameliyatın seyri sırasında, hastaya salgı azaltıcı, kas gevşetici ve mide asidi giderici gibi çeşitli ilaçlar damar yolu ile verilir. Bu ilaçlar, hastanın tüm bilinç ve refleks fonksiyonlarını ortadan kaldırır. Ameliyat sırasında kas gevşetici ilaçlar gerektiğinde yeniden verilebilir.

Ameliyat Sonrası Anestezi Yönetimi

Ameliyat sona erdiğinde, anestezik gazların verilmesi kesilir ve kas gevşetici ilaçların etkisini ortadan kaldıran ilaçlar enjekte edilir. Kısa sürede hastanın refleksleri geri döner ve kendi kendine solumaya başlar. Bu aşamada endotrakeal tüp çıkarılır. Hastanın bilincinin açıldığı, reflekslerinin geri döndüğü ve ağrılı uyaranlara yanıt verdiği görüldükten sonra, hasta ayılma odasına alınır ve burada tamamen kendine gelene kadar izlendikten sonra odasına gönderilir.

Yaşamsal Belirtilerin İzlenmesi

Tüm anestezi süresi boyunca, hastanın kalp atım hızı, elektrosu, tansiyonu, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı, solunum sayısı ve hacmi gibi yaşamsal belirtiler sürekli olarak izlenir ve gerekli müdahalelerde bulunulur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Genel Anestezi Nedir?

Genel Anestezi Nedir?

Popüler İçerikler

İnhalasyon Anestezikleri

İnhalasyon Anestezikleri

Bölgesel Anestezi

Bölgesel Anestezi

Anestezi Muayenesi

Anestezi Muayenesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spinal Anestezi Özellikleri

Spinal Anestezi Özellikleri

Genel Anestezi Ne Kadar Güvenilir?

Genel Anestezi Ne Kadar Güvenilir?

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Anestezi Nedir?

Anestezi Nedir?