Lokal AnesteziLokal anestezi, genellikle ufak bölgelerde uygulanacak cerrahi girişimlerde kullanılan bir anestezi türüdür. Lokal anestezi ile sadece operasyon gerçekleşecek alanda ağrı hissi giderilerek uyuşma sağlanır, hastanın şuuru açıktır. Lokal anestezide kullanılacak madde enjektör yardımı le operasyon gerçekleşecek alanın etrafına enjekte edilerek alanda bulunan sinirlerde uyuşma gerçekleştirilir. Bu anestezi''infiltrasyon''anestezi olarak da adlandırılır. Anestezi uygulandıktan 5 dakika sonra operasyona başlanabilir. Lokal anestezi, diş çekimlerinde, küçük cilt yaralanmalarında kullanılan dikişlerde tercih edilebilir.

Lokal anestezide kullanılan maddelerin içeriğine göre bir süre sonra anestezi etkisini kaybeder. Lokal anestezik maddelerin sprey ya da krem şeklinde formları mevcuttur. Kullanılan madde vücuda enjekte yöntemi ya da başka bir yöntem kullanılarak yüzeysel uyuşma sağlar. Bu tür uyuşmalar ''topikal anestezi'' olarak adlandırılır. Bu tür anestezik maddeler anestezi uygulanacak alana uygulamadan birkaç dakika önce yapılır ve anestezi nedeni ile oluşabilecek iğne acısını önler. Katater takılmadan evvel ve kan alma gibi eylemlerden evvel tercih edilebilir. Sprey formdaki lokal anestezik maddeler endoskopi anında boğaz uyuşmasını sağlamak için de kullanılabilir. Lokal anestezide görülebilecek reaksiyon sıklığı yaklaşık %2 civarındadır.

Lokal Anestezi

Oluşan reaksiyon daha çok bayılma olarak ortaya çıkabilir. Lokal anesteziler nedeni ile ortaya çıkabilecek gerçek alerjik reaksiyonların ne kadar görülebileceği tam olarak kestirilemez. Oluşan gerçek reaksiyonların tümü %1 civarındadır.

Lokal Anesteziye Bağlı Gerçekleşebilecek Reaksiyonlar:

  • Sık sık nefes alma ve bayılma gibi durumlar oluşabilir. Ancak bu tür şikayetler kullanılan maddelerden değil psikolojik olarak gerçekleşmektedir.
  • Lokal anestezinin haricinde içerisine karıştırılan ilaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.
  • Lokal anestezinin uzun zamandır uygulanan krem formları, kılcal damarlarda kızarıklıklara yol açabilir.

Lokal anesteziler nedeni ile oluşabilecek alerjik reaksiyonların tespiti için, tedaviyi üstlenen doktor ayrıntılı hikayeyi dinlemeli ve özellikle çocuklarda anestezik madde kullanımından sonra alerjiden şüpheleniliyorsa alerji testi uygulanmalıdır. Dinlenen hikaye ve uygulanan test sonucunda ortaya çıkan reaksiyonlar değerlendirilerek doktor rahatlıkla teşhis koyabilir.

Lokal anestezinin cerrahi girişimden sonra, yapılış şekline göre etkisi farklılık gösterebilir.  Gerçekleştirilen girişimler de fazla komplikasyon gelişme olasılığı olmadığı İçin cerrahiden sonra bölgeye özel bir bakım yapılmasına gerek yoktur.

Yayınlanma Tarihi : 06.12.2013 07:03:10

Lokal Anestezi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

9 Yorum Yapılmış "Lokal Anestezi"

Gonca doğan

Cevap Sayısı: 0
Mrb benim dişlerimde kist çıktı hatta kistin büuüklüğü çenemle aynı yapıda ve çwne kemiğimin kırılma riski var doktora gittim ama bana ancak 1 ay sonrasına ameliyat için gün verdi 1 ay hızla büyüyen kist için çok uzun ve riskli bi süreç değil mi bi aya kadar çenemde yada dişlerimde deforme olur mu cvplarsanız sevinirim

2018-04-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Selman

Cevap Sayısı: 0
Merhaba ben 34 yaşındayım. Daha önce bir defa diş dolgusu yaptırdım. Dişlerim çok kötü durumda. Doktor dolgusu iğne vurmadan yaptı. Daha önce iğne vurulmadıgım için anestezinin nasıl birşey oldugunu bilmiyorum. Bu yüzdende çok korkuyorum. Lütfen bana yardımcı olun Dişlerimi yaptırmak istiyorum.

2018-01-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Doktor

Cevap Sayısı: 0
Local anestezii bölgesel uyuşturmadır. Bir diş çekimi için yapılan iğnede Lokal anestezidir. Bu kapsamda cerrahi müdahele yapılacak yerin çevresini uyuşturmak için yapılan uygulamadır. Çok basit bir işlem olduğu gibi, hastanında bilincide açıktır. Hasta acı hissetmez. Bu arada, 16 yaşındaki genç arkadaşım, dişini çektirebilirsin, narkoz kafa yapmaz. Saygılarımla,

2017-10-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Dolunay YILMAZ

Cevap Sayısı: 0
Çok güzel anlatmişsiniz ben de allah izin verirse ben de cerrah olmak istiyorum inşallah

2017-07-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

f

Cevap Sayısı: 0
anal apse için de kullanılabilir değilmi?

2015-11-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

alper

Cevap Sayısı: 1
mikrotese ameliyatında lokal anestezi yapılıyormuş? nasıl oluyor acaba?

2015-02-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

dilara

Cevap Sayısı: 0
annem bu ay içinde kolonoskopi olacak yalnız annemde kemik erimesi var bir zararı olurmu biz çok korkuyoruz birde spinal anestezi olunurmu

2014-11-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

umutcan

Cevap Sayısı: 0
ben dişimi çektiricem bu anestesi kafa yaparmı 16 yaşındayım böle bi etkisi varmı

2014-08-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Lokal Anestezi hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Lokal Anestezi konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Anestezi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018